czego nie robić przygotowując koktajl? Zielone koktajle to cenne źródło witamin i składników mineralnych, ale pod warunkiem że zachowamy kilka prostych zasad podczas ich sporządzania i spożywania.

Koktajle green smothies, czyli zielone koktajle, pomagają w usuwaniu szkodliwych toksyn z organizmu, dodają witalności i chronią przed wieloma chorobami, warto więc zadbać, aby dostarczać do organizmu to co najlepsze i najcenniejsze, nie tracąc przy tym cennych składników. W tym artykule przytoczymy kilka najczęściej popełnianych błędów, od których powinniśmy się ustrzec w systematycznym spożywaniu green smothies.

1. Pamiętajmy o tym, że czas i pora spożycia zielonych koktajli ma bardzo duże znaczenie. Nie powinniśmy pić koktajli bezpośrednio po bogatym posiłku, np. po obiedzie, ponieważ warzywa z koktajlu szybciej się trawią i wejdą w reakcję z mięsem czy nabiałem, co może się skończyć się fermentacją owoców. Najlepiej pić koktajle na śniadania lub po dwóch – trzech godzinach od ostatniego posiłku, ewentualnie jako przekąskę na godzinę przed posiłkiem. 

2. Zróżnicowanie składników koktajli – nie używajmy do przygotowania zielonego napoju ciągle tych samych składników, ponieważ po pewnym czasie będzie to nudne i zniechęci do ich picia. Mamy całą gamę zielonych roślin, które można użyć do blendowania koktajli: jarmuż, szpinak, różnego rodzaju sałaty, seler naciowy, natka pietruszki, botwinka czy wszelkiego typu zioła. Szczególnie sezon wiosenno – letni posiada szczególnie bogata listę zielonych roślin którymi można urozmaicić swoją dietę.

jak należy pić koktajl? 3. Koktajl powinniśmy pić powoli, małymi łyczkami, ponieważ szybkie przełykanie zakłóca pierwszy etap trawienia jakim jest mieszanie się śliny z pokarmem. W ślinie znajdują się enzymy niezbędne do prawidłowego rozpoczęcia trawienia, więc nie śpiesząc się starajmy się smakować powoli koktajl, rozgryzając większe części. Pomijając ten etap, witaminy i minerały jakie są zawarte w koktajlu mogą nie zostać strawione i wchłonięte w układzie pokarmowym.

4. w przygotowaniu koktajli najlepiej sprawdza się zasada prostoty i minimalizmu. Nie mieszajmy dużej ilości składników, ponieważ taka mieszanka może poważnie zaszkodzić naszemu żołądkowi, a tym samym całemu systemowi trawiennemu. Koktajl zamiast pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój i samopoczucie, może okazać się pułapką pokarmową, która przysporzy nam niechcianych kłopotów. Sprawdzona receptą jest użycie zielonych roślin i jednego lub dwóch owoców, co tworzy najbardziej optymalną mieszankę, a do tego można do smaku doprawić cynamonem, kurkumą, imbirem lub inną ulubioną przyprawą. Dużo osób lubi dodawać nasiona lub ziarna, lecz też w nie za dużej ilości i rodzajach. Najlepiej zachować prostotę i umiar, to sprawdzony przepis.