odpowiedni blender Oczywiście nikt nie będzie kupował blendera przez sen, ale prawda jest taka, że wielu z nas mogłoby równie dobrze tak właśnie się wybrać na zakupy. Nie orientujemy się bowiem, jakie cechy powinien posiadać dobry blender.

Czasami wiemy coś, ale niedokładnie i to coś staje się nawet groźne, bo nasza ocena jest nieprawidłowa. Dlatego każda osoba, która planuje zakup urządzenia tego typu do kuchni, powinna przeczytać nasz krótki tekst. Blendery ręczne i kielichowe Podstawowy podział blenderów pozostawia nas z dwoma grupami: blenderami ręcznymi i kielichowymi. Urządzenia ręczne są małe i w czasie pracy trzyma się je w dłoni. W ich przypadku bardzo ważne jest, by dookoła ostrza była odpowiednia osłona przeciwrozpryskowa, która ochroni całą kuchnię przed zabrudzeniem. Zamiast ostrza może być oczywiście jakaś końcówka specjalistyczna, na przykład trzepaczka do jaj lub ubijacz do śmietany. Taki blender może być zasilany bateryjnie (akumulatorowo), ale standardem jest raczej zasilanie sieciowe.

Blendery kielichowe stoją w czasie pacy na blacie i zawsze posiadają zasilanie z sieci, co związane jest z ich większą mocą. Urządzenia nie trzeba trzymać, ponieważ stabilnie stoi na stole, chociaż oczywiście stabilność może tu być stopniowana. Bardzo pomagają przyssawki. Niektóre urządzenia potrafią być głośne, więc warto zwrócić na to uwagę. Zazwyczaj po skończonej pracy i myciu chowa się je do szafki, ale coraz częściej estetyka urządzeń jest na tyle dobra, by mogły zostawać na blacie. 

Silnik. Najważniejszym parametrem silnika jest moc. To ona decyduje o tym, z czym blender sobie poradzi i jak dużo czasu mu to zajmie. To także moc określa jakość gotowego produktu (jednorodność). Blendery ręczne to typowa moc na poziomie 100-900W, a blendery kielichowe mogą mieć nawet 1.500W. Trzeba wiedzieć, że blendery o mocy 200W i niższej nie nadają się nawet za bardzo do miękkich owoców. Z kolei kruszenie lodu wymaga koniecznie blendera kielichowego. 

Prędkość obrotowa ostrza. Prędkość obrotowa ostrza jest związana z mocą, ale nie bezpośrednio. Większe znaczenie od prędkości maksymalnej ma także to, jak bardzo można tym parametrem sterować. Najprostsze blendery powinny nam pozwalać na pracę tempie wolniejszym i szybszy, a najlepsze powinny posiadać regulację płynną. Ważnym elementem jest też możliwość pracy pulsacyjnej, czyli ręcznego włączana i wyłączania ostrza tak, by uzyskać odpowiedni efekt cały czas pilnując pracy blendera.

na co zwrócić uwagę kupując blender? Ostrza. Ostrza to zawsze kwestia problematyczna, ponieważ nie obejmuje ich gwarancja i jeśli się stępią, blender będzie bardzo kiepsko pracował. Konieczne jest, by były wyprodukowane ze stali nierdzewnej i najlepiej jest, kiedy ich brzeg jest ząbkowany. W ten sposób nie zniszczą się tak szybko. Warto dodać, że wyjmowane ostrza to łatwiejsze mycie całego blendera.

Kielichy. W blenderach kielichowych rodzaj kielicha ma ogromne znaczenie. Mogą one być szklane i plastikowe. Te plastikowe są lekkie i poręczne, ale szklane zapewniają lepszy docisk blendera do podłoża i do tego trudniej jest je uszkodzić. Można także argumentować, że szkło jest dużo ładniejsze. Użytecznym dodatkiem jest zawsze miarka naniesiona na przezroczysty kielich, która pozwala dokładnie określić ilość produktu znajdującego się wewnątrz. Sprawy drobne Inne kwestie są mniej ważne, ale warto zwrócić uwagę chociażby na to, czy producent dołożył do blendera jakieś końcówki specjalne, za pomocą których można by przygotować coś specjalnego, na przykład bitą śmietanę.